تاپ تاپ کپی

جهت سهولت در ثبت و پیگیری سفارشات، بر روی دستگاه های اندرویدی میتوانید اپ تاپ کپی را دانلود نمایید:

اطلاعات تماس
تهران، خیابان خلیج، ۱۲ متری المهدی، پلاک ۱۳۲، کد پستی ۱۳۷۸۸۳۴۴۸۸
تهران
info@topcopy.ir
02166270342
ما را دنبال کنید

تاپ کپی | سفارش آنلاین چاپ و تکثیر

کاغذ سابلیمیشن

کاغذ سابلیمیشن

کاغذهایی که به طور معمول در دسترس ما قرار دارند، جوهر را جذب کرده و نقش ها را نمایان میکنند. کاغذ سابلیمیشن نوعی دیگر از کاغذهاست که خود حمل کننده جوهر بوده و ساختاری متفاوت با کاغذهای معمولی دارد. کاغذهای سابلیمیشن در هر شرایطی کیفیت ثابتی داشته و در اثر نگهداری از رنگ چروک یا خم نمیشوند، و دارای سطحی صاف هستند؛ علاوه بر آن بر روی این کاغذها لکه ایجاد نمیشود. برای بررسی کاغذ سابلیمیشن همراه تاپ کپی باشید.

کاغذ سابلیمیشن چیست؟

برای انجام چاپ بر روی اشیاء، پارچه، سنگ، چوب و … از کاغذ سابلیمیشن یا ترانسفر استفاده میشود. در صنعت چاپ به کاغذ سابلیمیشن کاغذ حمل کننده میگویند. کاغذهای سابلیمیشن، کاغذ های مخصوصی بوده که حاوی رنگ هستند و چاپ در آن ها با اعمال حرارت انجام میشود.

 برای چاپ با کاغذ سابلیمیشن ابتدا طرح مورد نظر بر روی کاغذ چاپ میشود (باید توجه داشت چاپ بر پشت کاغذ انجام نشود)، سپس کاغذ حاوی طرح بر روی سطح مورد نظر قرار داده شده و با استفاده از دستگاه سابلیمیشن (پرس حرارتی) با اعمال دمای 200 الی 230 درجه سانتیگراد، در 10 الی 30 ثانیه، طرح را بر روی سطح مورد نظر منتقل میکنند.

کیفیت چاپ به مقدار جوهر موجود در کاغذ بستگی دارد و هرچه مرکب چاپ در کاغذ بیشتر باشد، وضوح و کیفیت تصویر بعد از چاپ بهتر خواهد بود.

برای جلوگیری از نفوذ رنگ به بافت کاغذ و افزایش کیفیت چاپ، لایه ای از ماده کوتینگ بر روی کاغذ کشیده میشود. هرچه مقدار کوتینگ مورد استفاده در ساختار کاغذ سابلیمیشن بیشتر باشد، طرح های چاپ شده کیفیت و شفافیت بهتری خواهند داشت.

کاغذهای سابلیمیشن بیشتر به صورت رولی با عرض بین 60 سانتیمتر تا بیشتر از 2 متر برای استفاده های مختلف تولید میشوند. کاغذهای A4 و A3 مخصوصا A4 بیشترین مصرف کاغذ سابلیشن را دارند.

انواع کاغذ سابلیمیشن

انواع کاغذ سابلیمیشن

کاغذ سابلیمیشن در انواع متنوعی مانند: طرحدار، رولی، هانسول، کره ای و… تولید میشوند، در ادامه محبوب ترین کاغذهای سابلیمیشن را باهم بررسی خواهیم کرد:

کاغذ سابلیمیشن هانسول

از قدیمی ترین کاغذهای سابلیمیشن، کاغذ سابلیمیشن هانسول است. این کاغذ به صورت رولی با طول 200 ، 300 و 500 متر تولید میشود. این کاغذها با انواع جوهر و پرینتر سازگاری داشته و میتوان با استفاده از آن ها چاپ های باکیفیتی را بر سطوح مختلف، مانند: پارچه، تیشرت و … انجام داد.

کاغذ سابلیمیشن کره ای

این کاغذ، مخصوص چاپ بر روی پارچه بوده و دارای پوشش مناسبی از کوتینگ است؛ به طوری که با اعمال فشار و حرارت بیش از 95 درصد جوهر خود را پس میدهند. بهترین چاپ ها با استفاده از این نوع کاغذ حاصل میشوند. این کاغذها در ابعاد A3 و A4 و در بسته های 100 تایی تولید میشوند.

دیر خشک شدن جوهر از معایب کاغذ سابلیمیشن کره ای محسوب میشود.

کاغذ رول سابلیمیشن

کاغذ سابلیمیشن رول

با استفاده از این کاغذها میتوان بر روی انواع سطوح چاپ های باکیفیت انجام داد. این کاغذها به صورت رول و با ابعاد 160 سانتیمتر عرض و 150 متر طول تولید میشوند.

کاغذ سابلیمیشن یونیک

  این کاغذ بهترین کاغذ برای چاپ عکس آتلیه ای و چاپ بر روی پارچه و … است. کاغذ سابلیمیشن یونیک جز پرمصرف ترین کاغذهای سابلیمیشن است و آن ها را به صورت یک رو شفاف تولید میکنند. استفاده از سمت براق این نوع کاغذ نتیجه بهتری در چاپ خواهد داشت.

ساختار کاغذ سابلیمیشن

کاغذ سابلیمیشن از 3 لایه، کوتینگ روی کاغذ، لایه اصلی کاغذ و لایه پشت کاغذ برای مقاومت حرارتی تشکیل شده است. کاغذ با کیفیت، چاپ بهتری خواهد داشت در نتیجه کیفیت و وضوح چاپ به ساختار کاغذ وابسته است.

 • خمیر کاغذ باید از خمیر چوب نرم تهیه شود.
 • برای افزایش مقاومت کاغذ از خمیر چوب سخت در مواد سازنده کاغذ استفاده شود.
 • برای انتقال بهتر جوهر به بستر چاپ، در کاغذ لایه نگهدارنده قرار میدهند.
 • در راستای مقاوم کردن کاغذ در مقابل حرارت یک لایه نسوز بر روی کاغذ لحاظ میشود.
 • به منظور جلوگیری از نفوذ رنگ به پشت کاغذ از لایه پر کننده در پشت کاغذ استفاده میشود.

تفاوت کاغذ معمولی با کاغذ سابلیمیشن

تفاوت کاغذ سابلیمیشن با کاغذ معمولی

تفاوت های بسیاری بین کاغذ معمولی و کاغذ سابلیمشن وجود دارد، که این کاغذ را از زیرمجموعه کاغذهای معمولی خارج کرده است:

 • این ورق ها چگالی بالایی دارند.
 • کاغذ سابلیمیشن تغییر شکل نمیدهند.
 • به راحتی پاره، چروک یا کثیف و لک نمیشوند.
 • توانایی نگهداری جوهر در ساختار خود را دارند.
 • یک لایه کوتینگ بر روی کاغذ سابلیمیشن قرار دارد.
 • این کاغذها در مقابل دمای بالا و حرارت مقاوم هستند.
 • مواد پرکننده در پشت کاغذ به منظور جلوگیری از نفوذ جوهر به پشت کاغذ، لحاظ شده است.

راه های تشخیص کیفیت کاغذ سابلیمیشن

ضخامت کاغذ: کاغذ سابلیمیشن باید دارای گرماژ 25 تا 70 گرم باشد.

سرعت انتقال و کیفیت آن: درصورتی که کاغذ در 10 ثانیه برگردان خوبی داشته باشد کاغذ باکیفیتی است؛ در 20 ثانیه خوب و در 30 ثانیه بی کیفیت محسوب میشود.

مقدار کوتینگ: برای نگهداری جوهر در سطح کاغذ و بهره گیری بهتر از جوهر، بر سطح کاغذهای سابلیمیشن یک لایه کوتینگ لحاظ میشود. کوتینگ مرغوب، جوهر را به خوبی درون کاغذ نگه داشته و مانع از پخش شدن آن میشود.

خم و لول شدن کاغذ: وجود لایه کوتینگ در کاغذ سابلیمیشن سبب انقباض و انبساط در کاغذ شده که باعث خم شدگی و تغییرشکل به مقدار کم در کاغذ میشود. درصورت بی کیفیت بودن مواد مورد استفاده در ساخت کوتینگ مقدار خم شدگی ها بیشتر میشود.

سرعت خشک شدن: سرعت خشک شدن یک نکته مهم در سنجش کیفیت کاغذ است؛ هرچه سرعت خشک شدن جوهر کاغذ بیشتر باشد، کیفیت کاغذ نیز بیشتر است.

آلودگی پذیری: در زمان تولید و یا کوتینگ کردن کاغذ امکان ایجاد لکه هایی بر روی کاغذ وجود دارد؛ که هرچه لکه ها بیشتر باشند، کیفیت ورق پایین تر است.

چروک شدگی: در صورتی که برای ساخت لایه کوتینگ از مواد مرغوب استفاده نشود، کاغذ به آسانی چین خورده و یا شکست میشود.

حفظ حالت در شرایط مختلف: کاغذ مرغوب کاغذی است که گذشت زمان، شرایط محیطی و جوی بر سرعت چاپ و کیفیت چاپ کاغذ تاثیر نگذارد.

تاپ کپی با چندین سال تجربه در صنعت چاپ برای انجام چاپ های باکیفیت همراه شماست. برای دریافت مشاوره و یا ثبت سفارش با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

 • کاغذ سابلیمیشن چه نوع کاغذی است؟
 • چاپ با کاغذ سابلیمیشن چگونه انجام میشود؟
 • کیفیت چاپ با کاغذ سابلیمیشن به چه مواردی وابسته است؟
 • چگونه از نفوذ رنگ به پشت کاغذ سابلیمیشن جلوگیری میشود؟
 • گرماژ کاغذ سابلیمیشن چقدر است؟

 

ارسال یک نظر

سیزده − 5 =