تاپ تاپ کپی

جهت سهولت در ثبت و پیگیری سفارشات، بر روی دستگاه های اندرویدی میتوانید اپ تاپ کپی را دانلود نمایید:

اطلاعات تماس
تهران، خیابان خلیج، ۱۲ متری المهدی، پلاک ۱۳۲، کد پستی ۱۳۷۸۸۳۴۴۸۸
تهران
info@topcopy.ir
02166270342
ما را دنبال کنید

تاپ کپی | سفارش آنلاین چاپ و تکثیر

تفاوت پرینتر لیزری با جوهر افشان

پرینتر لیزری بهتر است یا جوهر افشان؟

چاپگرهای لیزری و جوهر‌افشان جزء تجهیزاتی هستند که اگر هنگام خرید نسبت به نیاز خود آگاه نباشید و یا اطلاعات کافی نداشته‌ باشید بر سر دو‌راهی قرار خواهید گرفت اما اصلا نگران نباشید چرا که اگر شما تصمیم به خرید یک پرینتر ساده دارید تنها کافی است چند آیتم مهم را بدانید آن وقت کار تمام است، در این مقاله از تاپ کپی تصمیم داریم به تفاوت پرینتر لیزری با جوهر افشان بپردازیم و هر دو آنها را از نظر کیفیت‌چاپ، سرعت، قیمت، هزینه نگهداری و تعمیرات با یکدیگر مقایسه کنیم تا انتخاب بهتری داشته باشید.

پرینتر جوهر‌افشان و لیزری

موقع خرید چاپگر باید با توجه به تفاوت‌های چاپگر جوهر افشان و لیزری یکی را انتخاب کنید و این اولین تصمیمی است که در زمان خرید باید بگیرید. چاپگر لیزری از لیزر و چاپگر جوهر‌افشان از جوهر برای چاپ استفاده می کند و همین تفاوت در فرایند چاپ است که بر سرعت، عملکرد و کیفیت تصاویر اثر می گذارد.

یکی از قطعات اصلی در هر چاپگری کارتریج است در واقع چیزی که باعث تمایز عملکرد چاپگرها از یکدیگر می شود کارتریج ها هستند، کارتریج ها به دو نوع تونری و جوهری تقسیم می شوند که کارتریج‌های جوهری مخصوص پرینترهای جوهر‌افشان و کارتریج‌های تونری مخصوص پرینترهای لیزری هستند.

خود کارتریج‌های جوهری هم به دو نوع دای و پیگمنت تقسیم می شوند، کارتریج‌های دای در برابر رطوبت و گرما مقاومت کمتری از خود نشان می دهند، ماده تشکیل‌دهنده و غالب این کارتریج آب است در مقابل کارتریج های پیگمنت از رنگدانه تشکیل شده اند.

برای آشنایی بیشتر با این چاپگر ها در زیر ویژگی‌ها و تفاوت‌های هردو را با هم بررسی می‌کنیم.

ویژگی چاپگرهای جوهر‌افشان

تنوع رنگی در چاپگرهای جوهر افشان بسیار بالا است و اگر شما برای محل کار و یا خانه به پرینت های با کیفیت و رنگی نیاز دارید چاپگر بسیار مناسبی را انتخاب کرده اید میزان دقت در این چاپگرها چیزی در حدود (dpi) 1200*4800  است.

در کنار این مزیت خود باید گفت قیمت خرید اولیه این دستگاه بسیار به‌صرفه است و با حداقل هزینه چیزی در حدود 1.200.000 تومان می‌توانید یک چاپگر جوهر افشان از بین برند‌های موجود در بازار خریداری کنید. چاپگرهای جوهر افشان حجم و فضای کمی اشغال می کنند و همین هم باعث شده تا امکان انتقال و جابه جایی آن بسیار آسان شود.

پس می توان قیمت خرید پایین، کیفیت بالا در چاپ، وزن و حجم کم را از جمله ویژگی های خوب چاپگر‌های جوهر‌افشان دانست.

ویژگی چاپگرهای لیزری

اگر تعداد چاپ های سیاه و سفید شما بالا است و سرعت هم برایتان مهم است پس چاپگر لیزری گزینه بسیار خوبی است. کارتریج‌های این نوع از چاپگرها تونری است و به راحتی قابل شارژ و تعویض هستند همینطور طول عمر بالایی دارند، در کل می توان گفت که نگهداری و تعمیر آنها چندان هزینه‌بر نیست و در صورتی که مدتی از آن استفاده نشود کارتریج سریع خشک نمی شود.

تفاوت پرینترهای لیزری و جوهری

تفاوت پرینتر لیزری با جوهر افشان

عواملی که باعث تفاوت پرینتر لیزری با جوهر افشان از یکدیگر می شود را می توان به کیفیت، هزینه، سرعت،عملکرد نسبت داد.

 • چاپگرهای جوهر افشان نسبت به لیزری از کیفیت بالاتری برخوردارند کیفیت در چاپگرهای تک رنگ لیزری  600*600 (dpi) و یا 1200 *1200 (dpi) است که نشان می دهد نسبت به جوهر افشان پایین تر است.
 •  قیمت خرید چاپگرهای جوهرافشان نسبت به لیزری پایین تر است.
 • در پرینترهای جوهر افشان امکان شارژ کارتریج وجود ندارد و در صورت اتمام باید یک کارتریج جدید خریداری کنید که هزینه خرید کارتریج تقریبا یک سوم برابر هزینه خرید خود دستگاه است و اصلا به صرفه نیست در مقابل هزینه شارژ کارتریج، تعمیر و نگهداری پرینترهای لیزری به صرفه تر است.
 • ظرفیت کارتریج های جوهری از لیزری پایین تر است و زودتر تمام می‌شود باتوجه به اینکه شارژ مجدد کارتریج‌های جوهری ریسک حساب می‌شود و احتمال آسیب سخت افزاری در آن بالا است این کار اصلا توصیه نمی‌شود.
 • کارتریج های لیزری طول عمر بیشتری دارند و اگر برای مدتی استفاده نشوند جوهر آن خشک نمی شود درمقابل پرینترجوهرافشان هیچ کدام از این ویژگی ها را ندارد.
 • پرینترهای لیزری در مقایسه با جوهری فضای بیشتری به خود اختصاص می دهند .
 • سرعت چاپ در پرینترهای جوهری نسبت به لیزری پایین تر است چرا که در فرایند چاپ دستگاه‌های جوهری رنگ مشکی باید با 3 رنگ دیگر ترکیب شود که این باعث کاهش سرعت می‌شود.
 • کاغذی که از دستگاه پرینتر جوهر‌افشان خارج می‌شود کمی حالت مرطوب مانند دارد در مقابل در لیزری کاغذ حالت خشک دارد.

انتخاب بین پرینتر لیزری و جوهر‌افشان

در موقع خرید اگر میزان بودجه و نیاز خود را مشخص کنید بهتر می توانید تصمیم گیری کنید، سوال‌های زیر را از خود بپرسید و با توجه به جواب هایی که به سئوالات می‌دهید و توضیحات بالا می‌توانید انتخاب درستی بین چاپگر لیزری و جوهر‌افشان داشته باشید.

پرینتر را برای چه کاری نیاز دارید؟ آیا بیشتر پرینت های شما رنگی است یا لیزری؟ تعداد پرینت های شما بالا است یا خیر؟ کیفیت کار چقدر برای شما مهم است؟ آیا با پرداخت هزینه های لازم برای  نگهداری چاپگر مشکلی ندارید؟

پاسخ دادن به این سوال‌ها باعث می شود که شما انتخاب درست تری داشته باشید. تیم تاپ کپی هم در این راه همراه شماست. سئوالات خود را در قسمت نظرات از ما بپرسید و یا از طریق تماس و یا شبکه‌های اجتماعی با ما ارتباط بگیرید.

 

 • آیا امکان تبدیل پرینترهای جوهری به لیزری وجود دارد؟

            در پاسخ به این سوال باید گفت خیر چنین امکانی وجود ندارد.

 • آیا می توان پرینتر لیزری سیاه و سفید را به جوهری تبدیل کرد ؟

             خیر، چینی چیزی ممکن نیست.

 • آیا امکان چاپ بر روی ورقه گلاسه با پرنتر های لیزری وجود دارد؟

             بله، می توان از طریق پرینتر های لیزری بر روی ورقه گلاسه چاپ داشته باشیم.

 • چطور مانع از خشک شدن کارتریج پرینترهای جوهری شویم؟

            بهترین کار برای جلوگیری استفاده روزانه از این چاپگر است.

 • چه عواملی در تعیین قیمت پرینترها موثر اند؟

             نرخ ارز، هزینه گمرک ، برند، کیفیت دستگاه، یک کاره و یا چند کار بودن دستگاه

 • آیا انتخاب چاپگر لیزری برای استفاده در عکاسی‌ گزینه مناسبی است؟

             خیر، این پرینترها برای چاپ عکس اصلا مناسب نیستند.

برای انجام امورچاپ و کپی ارزان قیمت و با کیفیت با تاپ کپی تماس بگیرید.

ارسال یک نظر

5 × پنج =